Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

Dekanterare, Eddy Mini - Zieher

2405:-
1422-25172
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
  • Webblager 0 st
  • Butik Stockholm 0 st
  • Butik Malmö 0 st
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Alla flaskor är inte 75 cl, och alla tillfällen kräver inte en hel flaska. Eddy Mini är den lilla versionen av Ziehers dekanterare Eddy, formgiven av sommelieren Silvio Nitzsche för vin som serveras per glas och för halvflaskor. Den passar lika bra på en restaurang som hemma en tisdag, när det bara är två glas som ska drickas men de ändå förtjänar att få andas.

      Inuti dekanteraren pressas virvlande former upp från botten, och när vinet snurrar runt dem bryts ljuset i färgreflexer och grafiska mönster. Kroppen rymmer cirka 0,8 liter, men den ideala fyllningen är 0,375 liter, alltså en halvflaska, eftersom vinet då får den största möjliga ytan mot luften. Den lilla storleken gör också att du kan dekantera ett vitt vin och sedan ställa dekanteraren i en vinkylare, och den fungerar lika bra som serveringskaraff för cocktails.

      Dekanteraren är gjord av tåligt borosilikatglas. Skölj den efter användning och ställ den upp och ner för att torka.

      Dekanterare i borosilikatglas. Rymmer cirka 0,8 liter, idealisk fyllning 0,375 liter. Diameter cirka 12 cm, höjd cirka 25 cm.

  • Specifikationer
    • Diameter: 12 cm
      Färg: Transparent
      Höjd: 25 cm
      Material: Glas
      Serie: Eddy
      Vikt: 160 g
      Volym: 0,8 L
      Lev. artikelnummer: Z4891PB EAN: 4023174301830
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se