Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

Kaffebryggare, Vite, Brun - Alessi

1100:-
1466-36339
Storlek:
3 Koppar
3 Koppar 6 Koppar
Lagerstatus
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Philippe Malouin börjar sina projekt i skrotgårdar. Det är inget bildspråk: den London-baserade formgivaren samlar bokstavligen upp metallskrot, sätter ihop fragmenten till nya volymer och söker i det sammanfogade materialet efter formen som vill bli ett föremål. Vite, Alessis espressokanna från 2026, är ett resultat av den metoden.

      Kaffepannan heter Vite, skruv på italienska, och referensen är dubbel: kokarkroppen är formad som ett skruvgänga och du skruvar ihop den för att använda den. Det är ett av designens starkaste grepp att ge ett föremål en form som direkt beskriver hur det fungerar. Kroppen är gjuten i brun aluminium, botten i magnetstål för induktionskompatibilitet, handtag och lock i krämvit termoplast. Färgsättningen, hämtad från maskiner och verktyg i Alessis eget verkstadslandskap i Crusinallo, ger Vite dess varma, mekaniska karaktär.

      Malouin är utbildad vid Royal College of Art i London, undervisar vid ECAL i Lausanne och har fått internationella utmärkelser från Wallpaper*, Archiproducts och Dezeen. Alessi, känt sedan 1921 för att samarbeta med världens ledande formgivare, gav honom i uppdrag att designa en moka. Han kom tillbaka med en skulptur som råkar brygga espresso.

      Aluminiumgjuten kokarkropp ger espressokaffe ett fylligt, rundat smakuttryck. Vite fungerar på alla spishällar inklusive induktion. Välj PM01/3 för tre koppar, kapacitet 15 cl, för det dagliga morgonritualet för en eller två. PM01/6 för sex koppar, när man är fler vid bordet eller helt enkelt behöver mer.

      En espressokanna för den som förstår att kaffe inte är det enda som händer i köket.

  • Specifikationer
    • Bredd: 10 cm, 12 cm
      Form: Philippe Malouin
      Färg: Aluminium, Beige, Brun
      Höjd: 17 cm, 20,5 cm
      Induktion: Ja
      Längd: 16 cm, 17 cm
      Material: Aluminium, Rostfritt Stål
      Material på handtag: Termoplast
      Serie: Vite
      Volym: 15 cl, 30 cl
Alessi är ett italienskt familjeföretag som grundades 1921. Många världsberömda designers har varit knutna till företaget, såsom Luigi Massoni, Philippe Starck, Michael Graves och Richard Sapper. Produktpaletten omfattar tusentals artiklar bara för kök och många har blivit designklassiker, som exempelvis Starcks speciella citruspress Juicy Salif, Richard Sappers flöjt-vattenkittel \"9091\" från 1983 och Michael Graves fågelflöjt-vattenkittel 9093 från 1984. Ett citat av Alberto Alessi angående design: \"Bra design varar evigt\".
Alessi
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se