Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

Kokboken The Silver Spoon

540:-
1987-14475
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
  • Webblager 7 st
  • Butik Stockholm 7 st
  • Butik Malmö 2 st
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Il Cucchiaio d'Argento (Italienska för the Silver Spoon) gavs ut 1950 av Editoriale Domus i Milano, samma förlag som ger ut arkitektur- och designtidskriften Domus. Italiens stora kokbok kommer alltså från ett formgivningsförlag, vilket förklarar en del om hur den ser ut.

      Den har ingen författare. Recepten samlades in från hemmakockar i hela landet och redigerades samman, och det är därför den täcker regionerna på ett sätt ingen enskild person hade klarat.

      Omkring 2 000 recept på över 1 500 sidor. Boken har kommit i åtta upplagor, sålt i miljontals exemplar och är fortfarande en av de vanligaste bröllopsgåvorna i Italien, alltså den bok man förutsätts få när man ska börja laga mat på egen hand.

      En varning är på sin plats. Recepten är extremt kortfattade. Fyra rader är inte ovanligt, förklaringar saknas nästan helt och de flesta rätter är obildade. Boken utgår från att du redan kan laga mat och bara behöver veta vad som ska i.

      Det gör den till en referensvolym och inte en inspirationsbok. Kan du köket och vill ha bredden är det här den. Vill du bli undervisad är Marcella Hazan rätt bok.

      Format: Inbunden
      Antal sidor: 1505
      Språk: Engelska
      Först utgiven: 1950 på italienska, denna engelska utgåva 2011

       

       


      The Kitchen Labs Utvalda

      The Silver Spoon är den bok italienare själva skulle peka ut som referenskokbok. Varje annan italiensk titel sedan dess förhåller sig till den, medvetet eller inte. Den är något ovanligt med den: den är inte bäst skriven eller lär ut mest, utan det är den bok ett helt land har enats om. Att det landet dessutom är Italien och det de har enats om är recept är en svindlande tanke! Något svenskt motstycke finns inte, och det är värt att fundera över varför. Ska du laga italienskt i morgon finns bättre val hos oss. Vill du ha det kompletta italienska köket i huset och kunna slå upp allt så finns inget annat.

  • Specifikationer
Vi kan inte nog bedyra hur mycket vi älskar Phaidon. De var från början ett österrikiskt förlag grundat 1923 som specialiserade sig på titlar inom filosofi, men fick av det politiska läget som rådde i regionen (det var ett världskrig och en massa annat stök) flytta till England där de är baserade än idag och har breddat till bland annat konst, arkitektur, mode, design och mat. De allra mest inflytelserika kockarna i världen ger ut sina titlar på Phaidon och böckerna har alltid en otroligt välarbetat layout och fantastiska foton. Hittills har vi inte sett en enda titel som vi någonsin skulle vilja vara utan och vi rekommenderar er alla att skaffa en till bokhylla och gå loss rejält bland deras fantastiska böcker!
Phaidon
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se