Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

The Silver Spoon for Children

200:-
1399-36100
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Fyrtio italienska recept riktade till barn från tio år och uppåt, alltså till barn som ska laga maten själva och inte till föräldrar som lagar åt dem. Det är en väsentlig skillnad, och den märks på upplägget: säkerhetsråd, genomgång av vilka redskap som behövs, grundtekniker och steg för steg-anvisningar för sådant som pasta- och pizzadeg.

      Recepten är riktig italiensk mat och inte mat formad som djur. Amanda Grant är specialist på barns kost och matlagning och har valt rätterna efter att de ska gå att genomföra och samtidigt vara näringsmässigt vettiga. Harriet Russell står för illustrationerna och har tidigare arbetat med bland annat Jamie Olivers skolmatssatsning.

      Boken kommer ur Silver Spoon, alltså det italienska kökets standardverk, vilket är skälet till att recepten håller trots att målgruppen är ung. Den här utgåvan är omformgiven och kom till tioårsjubileet av originalet. 192 sidor.

      Format: Inbunden
      Antal sidor: 192
      Språk: Engelska
      Först utgiven: 2009

  • Specifikationer
    • Vikt: 1,1 kg
      Ämne: Vardagsmat
      Lev. artikelnummer: 9781838660130 EAN: 9781838660130
Vi kan inte nog bedyra hur mycket vi älskar Phaidon. De var från början ett österrikiskt förlag grundat 1923 som specialiserade sig på titlar inom filosofi, men fick av det politiska läget som rådde i regionen (det var ett världskrig och en massa annat stök) flytta till England där de är baserade än idag och har breddat till bland annat konst, arkitektur, mode, design och mat. De allra mest inflytelserika kockarna i världen ger ut sina titlar på Phaidon och böckerna har alltid en otroligt välarbetat layout och fantastiska foton. Hittills har vi inte sett en enda titel som vi någonsin skulle vilja vara utan och vi rekommenderar er alla att skaffa en till bokhylla och gå loss rejält bland deras fantastiska böcker!
Phaidon
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se