Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

Atelier September: A place for daytime cooking - Frederik Bille Brahe

635:-
2163-28343
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
  • Webblager 0 st
  • Butik Stockholm 0 st
  • Butik Malmö 3 st
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Atelier September ligger på Gothersgade i Köpenhamn och serverar mat på dagtid, alltså frukost och lunch, till största delen vegetariskt. Frederik Bille Brahe driver stället och har sedan dess även öppnat Apollo och Kafeteria på Statens Museum for Kunst.

      Här finns 86 recept och nästan inget av dem är tekniskt svårt. Soppor, sallader, gröt, ägg, pannkakor och bakverk. Det är i stället en bok om hur man gör okomplicerad mat riktigt bra, och om hur man dukar upp den.

      Caféts inflytande är svårt att överskatta. Den ljusa och sparsmakade estetiken med keramik, snittblommor och dagsljus har kopierats av caféer över hela världen, och deras avocado mad är antagligen den mest fotograferade smörgås som gjorts. Undrar du varför frukost ser likadan ut i Stockholm, Melbourne och Berlin är det här en rimlig plats att börja leta.

      Utgiven av Apartamento, som också ger ut inredningstidskriften med samma namn, och det märks. Boken är ett föremål lika mycket som en handbok, och den är som bäst för den som är intresserad av båda delarna.

      Format: Inbunden
      Antal sidor: 256
      Språk: Engelska
      Först utgiven: 2023

  • Specifikationer
    • Språk: Engelska
      Ämne: Restauranger & Kockar
      Lev. artikelnummer: 978-84-09-55777-6 EAN: 978-84-09-55777-6
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se