El Bajío är Mexikos inre högland, alltså trakten kring Guanajuato, Querétaro och San Miguel de Allende. Det är ett område som varje mexikan känner till och som nästan ingen utanför landet har hört talas om, historiskt landets kornbod och silverdistrikt. Att det dessutom är vindistrikt förvånar de flesta, men Mexiko har odlat vin sedan 1500-talet och är därmed Amerikas äldsta vinland.
Enrique Olvera, som driver Pujol i Mexico City, har skrivit förordet. Matskribenten Alonso Ruvalcaba tar med läsaren till vingårdar och ekologiska odlingar, till skörd av kaktusfikon och garambullobär, och visar hur tortillas stämplas och gräddas över öppen eld.
Här finns 24 rätter och drinkar, huvudsakligen från kokskolan Sazón vid hotellet Casa de Sierra Nevada i San Miguel de Allende. Boken är utgiven tillsammans med Belmond, som äger hotellet, vilket förklarar både urvalet och tonen.
24 recept på drygt 200 sidor talar om vad boken är till för. Det här är en resebok med recept i, inte en handbok i mexikansk matlagning, och den ska ligga framme och bläddras i. Vill du laga mexikanskt är Diana Kennedy eller Mexico: The Cookbook rätt hylla. Vill du förstå hur en del av Mexiko ser ut och luktar är det här den enda bok som gör jobbet.
Format: Inbunden
Antal sidor: 209
Språk: Engelska
Först utgiven: 2025