Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

Sun and Rain - Ana Ros

495:-
1399-22852
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
  • Webblager 2 st
  • Butik Stockholm 2 st
  • Butik Malmö 1 st
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Ana Roš var på väg att bli diplomat. Hon åkte alpint i det jugoslaviska juniorlandslaget, läste sedan diplomati i Trieste och hade en bana utstakad åt sig när hon träffade Valter Kramar, vars familj drev värdshuset Hiša Franko i Sočadalen i Slovenien.

      Hon flyttade dit 2002. När hans föräldrar drog sig tillbaka tog hon över köket utan en enda dags utbildning och utan att någonsin ha arbetat i ett restaurangkök. Hon är helt självlärd, vilket är värt att hålla i minnet när man ser vad hon gjort sedan dess.

      Platsen är avgörande. Kobarid ligger i en dal vid italienska gränsen, med berg runt om och Sočafloden, som är turkos och full av öring. Under första världskriget gick fronten rakt genom dalen och huset användes som fältsjukhus. Hemingway lade handlingen i A Farewell to Arms här.

      Isoleringen gör inköpen till ett arbete i sig. Roš bygger menyn kring ett nät av lokala plockare, ostmakare och fiskare, med marmorerad öring ur floden och tolminc från fäbodarna. Det är inget principval utan enda vägen i en dal utan matgrossister.

      Boken är hennes första och är lika mycket självbiografi som receptsamling. Här finns essäer om landskapet, om producenterna hon arbetar med och om vad det kostar att bygga något av den kalibern på en plats som knappt finns på kartan. Roš medverkade i Chef's Table andra säsongen, utsågs 2017 till världens bästa kvinnliga kock och Hiša Franko har i dag två Michelinstjärnor.

      Det här är en av få kockmonografier där texten är minst lika stark som fotografiet.

      Format: Inbunden
      Antal sidor: 256
      Språk: Engelska
      Först utgiven: 2020

  • Specifikationer
    • Språk: Engelska
      Vikt: 400 g
      Ämne: Restauranger & Kockar
      Lev. artikelnummer: 9780714879307 EAN: 9780714879307
Vi kan inte nog bedyra hur mycket vi älskar Phaidon. De var från början ett österrikiskt förlag grundat 1923 som specialiserade sig på titlar inom filosofi, men fick av det politiska läget som rådde i regionen (det var ett världskrig och en massa annat stök) flytta till England där de är baserade än idag och har breddat till bland annat konst, arkitektur, mode, design och mat. De allra mest inflytelserika kockarna i världen ger ut sina titlar på Phaidon och böckerna har alltid en otroligt välarbetat layout och fantastiska foton. Hittills har vi inte sett en enda titel som vi någonsin skulle vilja vara utan och vi rekommenderar er alla att skaffa en till bokhylla och gå loss rejält bland deras fantastiska böcker!
Phaidon
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se