Ginette Mathiot var lärare, inte konditor. Hon gav ut Je sais cuisiner 1932, vid 25 års ålder, och den har stått i franska hem i nästan hundra år. Den här boken är hennes bakbok från 1938.
Jämförelsen med Julia Child ligger nära men går åt motsatt håll. Child lärde amerikaner att laga franskt. Mathiot lärde fransmän att laga sitt eget, och det är hennes recept generationer av franska hushåll faktiskt bakade efter.
Över 350 recept. Éclairs, madeleines och tarte Tatin står bredvid sylt, marmelad, kompott och inläggningar, vilket ser rörigt ut tills man förstår att det aldrig var en konditoribok utan en hushållsmanual. Recepten är korta och odramatiska av samma skäl.
Det är också dess styrka. Ingen teknikuppvisning, bara de franska klassikerna i sin enklaste och äldsta form.
Format: Inbunden
Antal sidor: 336
Språk: Engelska
Först utgiven: 1938 på franska, denna engelska utgåva 2025