Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

The Elements of Baking - Katarina Cermelj

460:-
2304-36020
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
  • Webblager 2 st
  • Butik Stockholm 2 st
  • Butik Malmö 0 st
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • Katarina Cermelj har doktorerat i oorganisk kemi vid Oxford och driver bakbloggen The Loopy Whisk. Hon använder utbildningen till att förklara hur man gör vilket bakrecept som helst glutenfritt, mjölkfritt, äggfritt eller veganskt.

      Det är alltså ingen samling anpassade recept utan en metod för att anpassa själv, vilket är en helt annan och betydligt nyttigare bok.

      Ett exempel på hur hon tänker. Ett ägg gör minst tre olika saker i en smet: det binder, det får bakverket att resa sig och det tillför vätska och fett. Vilket ersättningsmedel du ska välja beror alltså på vilken av de tre uppgifterna ägget hade i just det receptet, och det är därför generella äggersättare så ofta ger dåligt resultat. Samma resonemang för hon om gluten, om mjölkfett och om varför glutenfria degar måste få stå och svälla innan de gräddas.

      Boken innehåller också omkring 100 egna recept och hennes egen mjölblandning. För den som bakar åt någon med allergi är det här den enda titel som faktiskt löser problemet i stället för att kringgå det.

      Format: Inbunden
      Antal sidor: 496
      Språk: Engelska
      Först utgiven: 2024

  • Specifikationer
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se