World Atlas of Wine 8th edition - Jancis Robinson
- Webblager 1 st
- Butik Stockholm 1 st
- Butik Malmö 0 st


-
Produktbeskrivning
-
Vinvärldens heliga graal i sin åttonde och mest ambitiösa tappning
World Atlas of Wine är inte bara en bok, det är en dyrkansvärd bibel för vinälskare, en skattkarta för terroir-romantiker och en vägledning för den som någon gång stirrat på en vinlista med svettiga handflator.
Jancis Robinson och Hugh Johnson, två av vinvärldens mest respekterade orakel, tar dig med på en global vinresa där kartor, kunskap och kuriosa samspelar som en elegant Bordeaux-blend. Här får du djupdyka i Frankrikes klassiska vinregioner, utforska Italiens kaotiska men charmiga DOCG-labyrint, förstå varför Tyskland är mer än bara Riesling, och upptäcka nya världens djärva smaker – från Argentinas höghöjdsmalbec till Tasmaniens underskattade bubblor.
Den här upplagan är uppdaterad med de senaste klimatförändringarnas påverkan på vinodling, trendspaningar om naturliga viner (är det en revolution eller bara en fluga?) och ett ännu större fokus på hållbarhet och teknik i vinproduktionen.
Oavsett om du är en sommelier-wannabe, en hemmasniffare av rang, eller bara en nyfiken själ som vill förstå varför en Chardonnay från Chablis smakar helt annorlunda än en från Kalifornien, är detta boken för dig. Detaljerad men tillgänglig, lyxig men utan snobbism, och framför allt – oemotståndligt bläddringsvänlig.
Häll upp ett glas, slå upp en karta och förbered dig på en smakresa utan jetlag. Santé!
Författare: Jancis Robinson
Format: Inbunden
Antal sidor: 416
Vikt: 2,2kg
Storlek: 30 x 23,9 x 3,5 cm
Språk: Engelska
ISBN: 9781784724030
-
-
Specifikationer
-
Lev. artikelnummer: 9781784724030 EAN: 9781784724030
-
För att lämna ett omdöme måste du logga in på din kundprofil.
Den här produkten har inga recensioner.
Lagerstatus uppdateras var tionde minut.