Our Korean Kitchen är den bok man börjar i om man aldrig lagat koreanskt förut.
Den är skriven av ett par där kombinationen är hela poängen. Rejina Pyo är född i Seoul och verksam som modedesigner i London, och recepten kommer från hennes familj. Jordan Bourke är irländsk kock och matskribent, och han är den som ser till att någon som aldrig hanterat gochujang eller doenjang förstår vad de gör och varför.
Resultatet blir mat som är koreansk på riktigt men förklarad utifrån. Ingenting är förenklat bort, men ingenting förutsätts heller.
Boken börjar i skafferiet, alltså de fermenterade pastorna, sesamoljan, den koreanska chiliflingan gochugaru och sojasorterna. Därefter kimchi och banchan, alltså de små rätterna som står framme samtidigt och som utgör själva strukturen i en koreansk måltid. Har man inte förstått att det inte finns någon huvudrätt förstår man inte köket, och det är den insikten boken lägger mest arbete på.
Sedan följer över 100 rätter fördelade på ris och nudlar, kött, skaldjur, grönsaker, soppor och grytor samt sötsaker. Bulgogi och bibimbap finns här, men också vardagsmat som sällan syns på restaurang.
Genom boken löper dessutom Pyos egen berättelse om mormodern, modern och maten hon växte upp med, vilket ger den ett annat tonläge än en ren receptsamling.
Den vann både Observer Food Monthlys pris för årets nya kokbok och Fortnum & Masons pris för bästa kokbok 2016.
Format: Inbunden
Förlag: Weidenfeld & Nicolson
ISBN: 9780297609711
Språk: Engelska
Först utgiven: 2015