Fri frakt över 500 KR*365 dagars öppet köpSäkra betalningar

Choko, Kopp till Sake - Blå/Vit

129:-
2252-33078
 
Lägg i kundvagnen
Lagerstatus
Önskar du rådgivning? Ring 08-41095200
truckFRI FRAKT ÖVER 500 KR arrows365 DAGARS ÖPPET KÖP
  • Produktbeskrivning
    • "En liten choko för sake, i blåvit glasyr med handgjord karaktär. Den här typen av kopp används för både varm (atsukan) och kall (reishu) sake, och den mindre storleken gör att man dricker långsamt, med upprepade påfyllningar – ett sätt att visa både uppskattning och sällskaplighet.

      Ytan är glaserad i en djupt blå nyans med ljusa, nästan dimvita partier längs kanten. Den här kontrasten framhäver dryckens klarhet och skapar en optisk fördjupning i koppen. Blått används ofta i sakekoppar just för att framhäva färgtonen hos själva drycken; i tävlingar och provningar är det vanligt med blåvita janome choko, men här har den tekniken överförts till ett mer rustikt, hantverksmässigt uttryck.

      Den runda formen ligger stabilt i handen och den tunna glasyren ger en mjuk, sval känsla mot läpparna. Varje kopp varierar något i glasyrens mönster, vilket är en del av dess charm och ett uttryck för japansk wabi-sabi – skönheten i det ojämna och naturliga.

      Passar utmärkt för servering av sake, men även för små mängder vinäger, soja, eller som ett elegant tillbehör på bordet."
  • Specifikationer
    • Diameter: 4, 5 cm
      Färg: Blå, Vit
      Höjd: 4, 5 cm
      Kupa: Sake
      Material: Stengods
      Volym: 50 ml
      EAN: 8719323535015
The Kitchen Lab har i över tio år levererat utrustning till såväl stjärnkockar som entusiastiska amatörer. Sortimentethar alltid drivits av funktion och kvalitet och därför är vi extra stolta över att kunna leverera ingredienser för molekylär matlagning i eget namn.
The Kitchen Lab
Rekommenderade produkter
Recensioner
0 Recensioner

För att lämna ett omdöme måste du på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

Lagerstatus

Lagerstatus uppdateras var tionde minut.

Logga in
Are you in the right place?
Continue to kitchenlab.se