Det stora verket nedbantat till något man faktiskt kan äga och använda. Nathan Myhrvold skrev den här tillsammans med Maxime Bilet, en av de tre bakom originalet, och grundtanken är att behålla tänkandet men slopa förutsättningarna. Recepten är omskrivna för kök som saknar centrifug, roterande indunstare och kväveförvaring.
456 sidor med samma fotografi som gjorde originalet omtalat, alltså genomskurna grytor och ugnar som visar vad som sker inuti under tillagningen. Till det kommer en separat kökshandbok på 230 sidor med över 400 recept, tryckt på vattentåligt material och bunden så att den ligger platt på bänken. Den detaljen är mer genomtänkt än den låter, eftersom det är den enda delen du faktiskt kommer att ha framme medan du lagar.
Boken är dessutom i praktiken en rehabilitering av tryckkokaren, som här behandlas som ett precisionsinstrument snarare än som något ens mormor hade. Genomgångarna av buljong och av karamelliserade grönsaker under tryck är de avsnitt folk återkommer till.
En ärlig invändning: helt utrustningsfri är den inte. Den förutsätter i praktiken en sous vide-cirkulator och en tryckkokare för att komma till sin rätt, vilket är två anskaffningar och inte noll. Boken är öppen med det.
Belönad med IACP Cookbook Award 2013.
Det här är vägen in i Modernist-projektet för den som varken vill offra en hyllmeter eller en månadslön, och den enda av dem som är byggd för att stå i ett kök i stället för bredvid det.
Format: Inbunden, med separat vattentålig kökshandbok
Antal sidor: 456
Språk: Engelska
Först utgiven: 2012